Bet pēc definīcijas brīvprātīgais darbs ir:
- Organizēts un uz labas gribas pamata veikts fiziskās personas fizisks vai intelektuāls bezatlīdzības darbs sabiedrības labā. (Brīvprātīgā darba likums)
- Visā pasaulē atzīts un populārs veids, kā iedzīvotāji pēc savas gribas, bez finansiālas ieinteresētības iesaistās sabiedriskajā dzīvē.
- Tiek veikts dažādās dzīves jomās – sociālā aprūpe un veselības aizsardzība, vietējās kopienas problēmu risināšana, vides aizsardzība, dzīvnieku aprūpe, izglītība, sports, kultūra u. c. (“Gada brīvprātīgais 2019” nolikums)
- Brīvprātīgo darbs var būt dažu stundu, vienas vai vairāku dienu, nedēļu vai mēnešu aktivitāte. To var veikt klātienē vai neklātienē, piemēram, kā e – brīvprātīgo darbu. (“Gada brīvprātīgais 2019” nolikums).
Kas veic brīvprātīgo darbu?
Brīvprātīgā darba veicējs ir persona 13 – 25 gadu vecumā. Personas 13 līdz 16 gadu vecumā ir tiesīgas veikt brīvprātīgo darbu, ja to likumiskais pārstāvis devis rakstveida piekrišanu. Darbu veic no mācībām brīvajā laikā, personas vecumam atbilstošu, kā arī drošībai, veselībai, tikumībai nekaitīgu. (Brīvprātīgā darba likums).
Ar brīvprātīgā darba veicēju neaizstāj nodarbināto un negūst peļņu. (Brīvprātīgā darba likums).